معماری تولد تفکر نو
روانشناسی برنامه ریزی شهری ؛ بازتولید شهرهای پویا
چهارشنبه 9 اسفند 1391 ساعت 02:55 ب.ظ | نوشته ‌شده به دست | ( نظرات )
مـنـــــــبـع : www.archdaily.comنفوذپذیری، تراكم و تنوع پذیری تبدیل به واژه های كلیدی در مباحث طراحی شهرهای ما در ترویج سبك زندگی سالم گشته اند. در یك مصاحبه با روانشناس رفتاری، دكتر جیمز سالیس از دانشگاه كالیفرنیا، سالیس به طرح تحقیقات خود می پردازد كه چگونه عناصر كلیدی طراحی، فعالیت های فیزیكی ( بدنی ) را تشویق می نمایند.

در قرن 21، ماشین ها و آرمان های جدید برنامه ریزی شهری، طریقه ساخت شهرها را به سرعت دگرگون ساختند. مناطق مسكونی و تجاری تفكیك شدند و بزرگراه ها در میان آن ها كشیده شدند. پراكندگی ساخت در حومه شهرها، ساكنین شهر را از تراكم شهری كه آلوده و خطرناك گشته بود، رهایی بخشید.

در دهه های اخیر، برنامه ریزان، سیاست گذاران و طرفداران محیط زیست خاطر نشان كرده اند كه این توسعه ی به ظاهر سالم و پویا، تاثیراتی سوء بر سلامت انسان و بهداشت محیط زیست ساخته شده ی اطراف ما داشته است. امروزه، به این نتیجه رسیده اند كه استقبال از تراكم، تنوع و فعالیت های فیزیكی می تواند به بهبود اثرات نامطلوب برنامه ریزی های اواسط قرن بر سلامت، كمك بسزایی كند. سالیس توضیح می دهد كه چقدر یك شاهكار روانشناختی می تواند، عادات ناپسندی كه در طول سال ها توسعه یافته اند را تغییر بخشند و چگونه طراحی، به طور خاص، می تواند كمك به تشویق این تغییر نماید.


مراحلی كه امروزه می گذارانیم، پیشگامانه نیستند ؛ جین جیكوبز در سال 1961 در كتاب " زندگی و مرگ شهرهای بزرگ امریكا " به خوانندگانش اثرات منفی سیاست های برنامه ریزی شهری معاصر را هشدار می دهد و به شرح عناصری می پردازد كه می توانند شهرها را به حالت اولیه خود بازگردانند. همانند هزاران متن برنامه ریزی شهری كه تا به حال چاپ گشته اند ؛ سالیس روش هایی را كه می توان با آن ها، مردم را به جهت صحیح هدایت نمود را برمی شمارد ؛ مسیرهای دوچرخه سواران، دسترسی به امكانات رفاهی از بخش های مسكونی، دسترسی به وسایط حمل و نقل عمومی، پیاده روهای امن و حل ترافیك از جمله این روش ها می باشند.

با توجه به سخنان سالیس، اگرچه روش های ترویج شهرسازی پایدار بارها به چاپ رسیده اند ؛ اما هر میزان كه بر روی آن كار شده است، كم می باشد و تنها توسط تعداد كمی از مردم در زمان محدود و كوتاهی اجرا گشته است. پس مسئله از سوال " چه چیزی برای انجام آن نیاز است؟ " به سوال " چگونه می توان آن را انجام داد؟ " تغییر كرده اند. در آخر، سالیس به عنوان یك روانشناس رفتاری به این پرسش پرداخته است كه با انجام تغییر مردم و اجبار آن ها به پرداختن به فعالیت های فیزیكی، برنامه ریزان شهری چه كار دیگری می توانند انجام دهند؟ این سوال، موضوع تحقیقات مترقی وی می باشد.

به عنوان یك جامعه، ما باید بدانیم كه بهداشت ضعیف و عدم سلامت ما، چیزی فراتر از مشكلات فردی بوده و یك مسئله اجتماعی ست كه بهداشت، درمان و اقتصاد ما را تحت تاثیر قرار می دهد. بهترین كاری كه ما می توانیم انجام دهیم، ایجاد حرفه ای برای طراحی فضاهایی ست كه به " تغذیه مغز " می پردازند و یا آن گونه كه سالیس می گوید " به تقویت توانایی ما در لذت بردن از فعالیت های فیزیكی می پردازند " . شهر نیویورك و AIA به گرداوری استانداردها و دستورالعمل های طراحی به منظور تشویق معماران و برنامه ریزان به این كار مشغولند. همراه با " راهنمای طراحی فعال شهر نیویورك " و " دستورالعمل طراحی پویای AIA " ، طراحان به طیف وسیعی از راه حل ها برای انتخاب دسترسی خواهند داشت. این رهنمودها از طراحی یك نمای خیابانی از یك ساختمان تا مسیرهای دوچرخه سواری و طراحی پلكان های جذاب را شامل می گردند. این ملاحظات، نشانه هایی را بیان می كنند كه یك شهر برای قابل سكنی شدن، بایستی دارا باشد.


...


مرتبط با: معماری جهان ,

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
نویسندگان
دیگر موارد
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات