معماری تولد تفکر نو
باغ های ایرانی در گذر زمان
یکشنبه 30 بهمن 1390 ساعت 01:26 ق.ظ | نوشته ‌شده به دست فرشاد مریدی | ( نظرات )
باغ های ایرانی در گذر زمانhttp://www.aftabir.com/articles/art_culture/architecture/images/6d9fa36699cdc31df17e10dbd643d49d.jpg

ایران هر سال ۲ سهمیه ثبت میراث فرهنگی در یونسکو دارد که بر همین اساس در تیر سال ۱۳۹۰ یک میراث طبیعی و یک اثر غیرمنقول را در یونسکو به ثبت جهانی خواهد رساند. باغ های ایرانی همان اثر غیرمنقول است که قرار است درجریان نشست سال آینده این سازمان به ثبت جهانی برسد.

ادامه مطلب
هویت فراموش شده در معماری ایران
شنبه 29 بهمن 1390 ساعت 01:26 ق.ظ | نوشته ‌شده به دست فرشاد مریدی | ( نظرات )
هویت فراموش شده در معماری ایرانhttp://www.aftabir.com/articles/art_culture/architecture/images/e8075d9fdbd3da686b982b912f6b004f.jpg
گرچه صنعت ساختمان سازی در کشور در سالهای اخیر از رشد چشمگیری در ابعاد مختلف کمی و کیفی برخوردار و جلوه های بدیع و در عین حال منحصربفردی (مانند برج میلاد) را از صنعت ساختمان سازی داخلی به تصویرکشیده اما شاید وضعیت فعلی معماری ایرانی را بتوان مصداق ضرب المثل معروف «کلاغ آمد راه رفتن کبک را یاد بگیرد، راه رفتن خودش را هم از یاد برد» دانست، چرا که در بسیاری از موارد، طراحی و ساختمان سازی کنونی کشور را نه می توان تابعی از الگوهای غربی و شرقی با ویژگی های یک ساختمان مدرن و پیشرفته به شمار آورد و نه اثری از فرهنگ و هنر ایرانی و اسلامی را در آن جستجو نمود.

 

ادامه مطلب
طراحی داخلی سنتی ایران
جمعه 28 بهمن 1390 ساعت 01:24 ق.ظ | نوشته ‌شده به دست فرشاد مریدی | ( نظرات )

طراحی داخلی سنتی ایران


http://www.aftabir.com/articles/art_culture/architecture/images/ba908673cc83deb3eb321819f9fff917.jpg


طراحی داخلی در معماری سنتی ایران ۱ نظر معماری داخلی به عنوان طراحی هدفمند فضاهای داخلی و ساماندهی آنها به منظور استفاده بهینه کاربران، از زمان های دور با آدمی همراه بوده است…. مصریان باستان همواره توجه ویژه ای به ارایه بندی فضاهای داخلی داشته اند و با استفاده از نقاشی و تندیس ها بر غنای فضای داخلی معابد و مقابر خود می افزودند. از دوران رنسانس نیز که معماران همراه و همگام با سایر هنرمندان به دنبال تولید فضاهای معماری متفاوت بودند، توجه به فضاهای داخلی اهمیتی کم تر از کلیت بنا نداشته است. نقاشی های میکل آنژ مانند آنچه در سینسیناتی دیده می شود از این قبیل طراحی های داخلی است که هنرمندی نفاش سعی بر فضا سازی داخلی کرده است. در ایران نیز توجه به فضاهای داخلی جدای از نماهای خارجی همواره مورد توجه معماران قرار داشته است.در مجموعه عظیم تخت جمشید که برای ساخت آن تمام هنرمندان و صنعتگران خبره دنیا به ایران آورده شدند، حجاری ها، جزئی تحکیم کننده در فضاهای داخلی است. ک
ادامه مطلب
معماری هندسه گرا
پنجشنبه 27 بهمن 1390 ساعت 01:21 ق.ظ | نوشته ‌شده به دست فرشاد مریدی | ( نظرات )
معماری هندسه گراhttp://www.aftabir.com/articles/art_culture/architecture/images/a33860792835bfae375850771f3bced0.jpg


هندسه بدلیل نفی هرگونه هرج و مرج فضائی به رشد رسیده را بوجود می آورد و در رشد شخصیت مخاطب خود نقشی ویژه دارد.

نشانه های فرهنگی , همچون نشانه های طبیعی , عام و بی زمان است , و لذا هندسه را می توان با قوامینی همتراز قوامین علمی تبیین کرد.نقشهای هندسی اسلامی , آینه یک تمایل فرهنگی است.این تمایل همان گریز از طبیعت و میل به انتزاع هندسی است.در هم آمیختن نقش و زمینه , بازتاب جهان بینی خاص اسلامی است که قدرت را مختص خداوند متعالی می شمارد که همه مراتب نزد وی یکسان است پس نقشهای هندسی اسلامی زاده یک مقصود هنری است که نگاره های طبیعت گرای کلاسیک را تغییر و به مدار فرهنگی کاملآ متفاوتی وادار کرد.

ادامه مطلب
تصاویری از هنرهای معماری ایرانی
چهارشنبه 26 بهمن 1390 ساعت 01:49 ب.ظ | نوشته ‌شده به دست عبداله رحیمی | ( نظرات )
هنر معماری ایرانی
ادامه مطلب
بررسی زیبایی شناسی معماری مدرن
چهارشنبه 26 بهمن 1390 ساعت 01:22 ق.ظ | نوشته ‌شده به دست فرشاد مریدی | ( نظرات )
بررسی زیبایی شناسی معماری مدرنhttp://www.aftabir.com/articles/art_culture/architecture/images/b49a314b293b2c81349e848ac5a2f26f.jpg


از تحلیل این آثار معماری می توان چنین نتیجه گیری کرد که اصول زیباشناسی معماری مدرن (بر طبق نظریه گشتالت)، اصولی ثابت و نامتغیر نیستند، بلکه این اصول برای هر منطقه، هر فرهنگ و سنت، هر معمار، و هر بنایی متفاوت است.

ادامه مطلب
طعم زندگی شیب دار را در خانه Hillside بچشید!
سه شنبه 25 بهمن 1390 ساعت 01:19 ق.ظ | نوشته ‌شده به دست فرشاد مریدی | ( نظرات )

طعم زندگی شیب دار را در خانه Hillside بچشید!4264_634415132666642500_l.jpg
خانه فانتزی Hillside که توسط گروه معماری Speka احداث شده است، طراحی کاملاً شیب دار با پلکان و راه پله های کج و اُریب داشته که توانسته توجه هر مخاطبی را به سوی خود جلب کند.

 در واقع می توان گفت، این خانه حالتی کاملاً واژگون و وارونه دارد که صندلی، میز، تختب و سایر بخش های داخلی ساختمان به صورت معلق و شیب دار در آن به کار گرفته شده است.


 هر یک از ساکنان در حین داشتن احساس معلق و واژگونی در خانه Hillside، از امنیت و اطمینان خاطری بهره مند هستند که در کمترین خانه ای می توان آن را یافت.
ادامه مطلب 
نویسندگان
دیگر موارد
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic