معماری تولد تفکر نو
فن آوری بادگیر در ایران
دوشنبه 16 اردیبهشت 1392 ساعت 10:18 ق.ظ | نوشته ‌شده به دست | ( نظرات )
فن آوری باد گیر در ایران

مهناز محمودی - دکترای معماری
Wind Catcher Technology in Iranچکید ه
این مقاله چکی ده تحقیقی جامع د ر مورد باد گیرهای اقلیمی است که ایران پایه گذار فن آوری آن بو ده است . باد گیر از عناصر اصلی د ر معماری سنتی ایران بو ده است و د ر سکونتگاه هایی با اقلیم گرم، گرم و مرطوب و گرم و خشک د ی ده می شو د و د ر خط آسمان شهرهای کهن ایران به صورت عناصر شاخص عمو دی جلوه می کنن د.
با دگیر متشکل از کانالی عمو دی است با حفره هایی د ر قسمت راس که با د مطلوب را به فضای د اخل هد ایت می کنن د و آسایش حرارتی را فراهم می آورند . باد گیر د ستیابی به مفهوم تهویه طبیعی را از م دت ها پیش مقد ور ساخته است . این ویژگی نشان د هن ده قابلیت های انطباق طراحی معماری آن با محیط است. در طرح های سنتی که معمولا با محیط انطباق یافته اند با دگیر عنصری است که براساس اصول پاید اری و حفظ انرژی عمل می کن د .
ق دمت و پیشینه استفاد ه از باد گیر در ایران به جهت موقعیت قرارگیری آن در مرتفع ترین بخش بنا که اولین قسمتی است که در معرض تخریب قرار می گیر د، نامعلوم مان ده است. اما شواه د و مد ارک متون ا دبی و تاریخی استفاد ه از آن در ایران را قبل از اعراب حوزه خلیج فارس با قطعیت اثبات می نماید و راهی برای
مد عیان باقی نمی گذارد .

دانلود کامل مقاله

عنوان مقاله : مسجد جامع كبیرنی ریز
یکشنبه 15 اردیبهشت 1392 ساعت 08:08 ب.ظ | نوشته ‌شده به دست | ( نظرات )

نویسندگان مقاله : دكتر غلامحسین معماریان - مهندس سید محمد حسین ذاكری
کلیدواژه‌ها : Neyriz Jame' " mosque " ، altar(Mehrab) ، Minaret ، Plaster-moulding ، مسجد جامع نی ریز ، محراب ، مناره ، گچبری

چکیده : این پژوهش سعی بر معرفی و تجزیه و تحلیل عناصر و اجزاء مسجد جامع نی ریز را دارد. مسجدی كه نه تنها جزء كهن تریم مساجد ایران است ،‏ بلكه در بسیاری از موارد ،‏ دارای خصوصیات منحصر به فردی است ،‏ كه تنها در این مسجد ،‏ شاهد آن هستیم.
در این پژوهش،‏ علاوه بر روش كتابخانه ای ،‏ با روش میدانی،‏ به برداشت دقیق از بنا پرداخته شده و لازم به ذكراست كه بسیاری از نقشه ها و تصاویر موجود در این پژوهش ،‏ برای اولین بار است كه در اختیار علاقمندان قرار می گیرد.همچنین با توجه به ناگفته های بسیاری كه در مورد محراب این مسجد وجود داشت،‏ طی مصاحبه ای با كارشناسان،‏ در زمینه قرائت و تفسیر آیات و احادیث محراب،‏ از ایشان یاری جستیم.
امید است كه این پژوهش ،‏ در اینده راهگشای محققین و دانشجویان باشد و موجبات بذل توجه بیشتر ،‏ به این عنصر فراموش شده معماری فارس،‏ كه در هر سفر تحقیقی،‏ شاهد تدریجی آن بودیم ،‏ را فراهم آورد
دانلود

معماری سنگ و هماهنگی با طبیعت
یکشنبه 15 اردیبهشت 1392 ساعت 12:59 ب.ظ | نوشته ‌شده به دست | ( نظرات )
چوب, گل خام یا پخته و سنگ مصالح ساختمانی اصلی هستند که از آغاز پیدایش تمدن به کار رفته اند.
این مصالح وقتی پیر میشوند نجابت بیشتری میابند و با طبیعت در می آمیزند , وقتی هم که زوال میابند وقاری شکوهمند پیدا می کنند.هر ماده ای بر اساس اقتضائات طرح انتخاب میشوند و موفقیت آن تا حدود زیادی به نتیجه کار بستگی دارد. هیچ ماده ای فی نفسه بد نیست فقط باید به درستی و بصورت طبیعی به کار میرود.
همانگونه که پیری مصالح طبیعی را نجیب میکنند مصالح مصنوعی را پست می سازند. این مساله نگران کننده است که آیا معماری امروز و فردا همچون معماری گذشته جسورانه و ماندگار خواهد بود , یا نه.وقتی میخواهیم ماده ای را انتخاب کنیم باید این کار را بدون پیش داوری انجام دهیم , باید عوامل مختلف دخیل در مسئله نظیر زیبایی هزینه ها و نکنولوژی موجود را بسنجیم اما عوامل فرهنگی و عاطفی را نیز به حساب آوریم همه مسائل به یک روش حل نمی شوند.
جلوه سنگ از برش و شکل آن ناشی می شود. بدین منظور سنگ باید ضخامت کافی داشته باشد. در ورقها بافت سنگ به ابزار برش یا صیقل بستگی میابد.

 

یقینا سنگ ماده ای است که انسان را مایوس نمیکند و همواره چیزی بسیار فراتر از انتظار را برآورد میکند.
روشن است که هر چه جهان پیرامون ما مصنوعی تر میشود , اهمیت هماهنگی و زیبایی شناسی این فن که بار عمده مسئولیت آن به دوش معمار است, فزونتر می شود.معماران باید این را بیان کنند که هر شهری آفرینشی هنری در هماهنگی با طبیعت است.انسان ناگزیر است که هماهنگ با طبیعت زندگی کند و معماران میتوانند به تحقق این آرمان کمک کنند.

 

رفتار سنگ با گذشت زمان بهبود میابد و کیفیت آن از لحاظ ایمنی و عایق بندی عالی است. کیفیت زیبایی شناختی و توانایی آمیزش آن با محیط اطراف نیز عالی است ارسال پاسخ سریع به این پیغام

دانلود واژه نامه اتوکد
یکشنبه 15 اردیبهشت 1392 ساعت 01:46 ق.ظ | نوشته ‌شده به دست | ( نظرات )
 
نویسندگان
دیگر موارد
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات